وبلاگ

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی

با رقابتی شدن کسب و کارها اهمیت ارتباط موثر با مشتریان نیز بییشتر شده است. در این فضا از بین شیوه های ارتباط با مشتری مثل تبلیغات، روابط عمومی، فروش شخصی، عملیات پیشبرد فروش و بازاریابی مستقیم، شیوه های ارتباط دو طرفه مثل فروش شخصی و بازاریابی مستقیم موثرترند. و علت آن هم تعامل دو طرفه ایست که بین بنگاه اقتصادی و مشتریان انجام می شود.

یکی از راه های بازاریابی مستقیم بازاریابی تلفنی است که بهره گیری صحیح از تلفن علاوه بر مدیریت زمان، به بازاریابان در دنیای شلوغ و پیچیده ی امروزی کمک می کند. عملیات ترویج، یکی از تکنیک های مهم متقاعد کردن مشتریان آگاه امروزی است که حق انتخاب آن ها به علت گسترش رقابت، مادام رو به افزایش می باشد. این روش پنج ابزار بسیار مهم دارد:

۱– تبلیغات ۲- پیشبرد فروش ۳- روابط عمومی ۴- فروش شخصی ۵- بازاریابی مستقیم

از طرفی با توجه به بالا بودن ارزش وقت و لزوم مدیریت زمان، برای رسیدن به اهداف بنگاه های اقتصادی و اثر بخشی بیشتر شیوه های دو نفره مثل فروش شخصی و بازاریابی مستقیم، یکی از مهمترین کانال های بازاریابی مستقیم یعنی بازاریابی تلفنی اهمیت پیدا می کند.

باید تکنیک های بازاریابی تلفنی رو یاد بگیرید و از آن ها درست استفاده کنید. بنابراین برای بازاریابی موثر به این نکات توجه کنید:

کار با تلفن باید هدفمند باشد، قبل از گرفتن شماره، خودتان را کاملاً آماده کنید. این آمادگی شامل سرحال بودن، بکار بردن کلمات کلیدی و مثبت، مثل اینکه “الان می خواهم یک بازاریابی موفق داشته باشم”. آراسته بودن، لبخند زدن، فراهم بودن ابزار کار مثل قلم، اطلاعات مورد نیاز.

بازاریابی تلفنی

تمام این موارد می توانند به شما کمک کنند. منتظر گذاشتن مشتری برای پیدا کردن خودکار، آمار و سایر مواردی که مشتری از ما درخواست کرده، پسندیده نیست. پس اطمینان حاصل کنید که تمام این موارد به روز و روی میز شماست. از صبح زود شروع کنید.

یک آینه روی میزتان بگذارید تا هنگام مطالعه به آن نگاه کنید و لبخند بزنید حالت چهره شما در صدایتان منعکس می شود. به خاطر داشته باشید که در بازاریابی تلفنی تنها سلاح شما صداست، پس از این سلاح درست استفاده کنید.

بازاریابی تلفنی

برای هر مکالمه تلفنی، خودتان را از قبل آماده کنید و برنامه ریزی کنید. ابتدا تمام مکالمه را در ذهن تان تمرین کنید و مجسم کنید حالا فقط می خواهید این موفقیت را تکرار کنید. نام مخاطب را در ابتدای مکالمه تلفنی بپرسید و درست تلفظ کنید. در حین مکالمه از نام مخاطب تان به دفعات استفاده کنید، این باعث ایجاد حس خوب در شما می شود.

 

در مکالمات تلفنی مهم، ایستاده صحبت کنید. در این حالت تحقیقات نشان داده که تسلط شما بالاتر می رود، قدرت تصمیم گیری افزایش پیدا می کند و وضعیت صدا با قاطعیت بیشتری به مشتری انتقال پیدا می کند. موقعی که شما ایستاده اید و با تلفن صحبت می کنید ذهن تان فعال تر و احساس قدرتمندی بیشتری به شما دست می دهد، در این حالت به گفته پزشکان بدن و ذهن به صورت آماده باش در می آید و تمرکز و توجه بیشتری به موضوع پیدا می کند.

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی

یکی از معایب استفاده از تلفن به عنوان یک عامل ارتباطی شامل فقدان ارتباط چشمی و احتمال آماده نبودن طرف مقابل و یا منحرف شدن توجهش به دلیل سایر فعالیت ها یا شلوغی جاده در صورتی که در جاده باشه، می باشد. لذا باید تمام این نقایص را با صدای گرم و جذاب خود جبران کنید.

 

نکاتی که باید در بازاریابی تلفنی رعایت کنیم:
– با مشتری گفتگو کنید نه این که بصورت یک جانبه مطالبی را به او بگویید.
– برای وقت مشتری ارزش قائل شوید، در صورت عدم تمایل او وقت دیگری را برای مذاکره درخواست کنید.
– حوصله داشته باشید، موقع مکالمه تلفنی لطفا چای نخورید، سیگار نکشید، روزنامه نخوانید. حواس خود را کاملا روی گفتگو متمرکز کنید.
– بی جهت روی بعضی از مواضع پافشاری نکنید، پیشنهاد می کنیم در این بخش روی منافع طرفین پافشاری کنید.
– به آداب و اعتقادات طرف مذاکره کننده احترام بگذارید.
– تلفن را درست نگه دارید تا صدای شما واضح به طرف مقابل برسد. کلمات را واضح و تلفظ صحیح بکار ببرید.
– تصویر درستی از خودتان ارائه بدهید، نه خودتان را کوچک بشمارید نه اغراق آمیز صحبت کنید.
– با سرعت مناسب صحبت کنید، به طوری که تاثیر مناسبی داشته باشد.
– اگر در مکالمه های تلفنی طرف مقابل شما فریاد می کشد و سر شما داد میزند، هرگز مقابل به مثل نکنید. آرام و نرم و با ملایمت – صحبت کنید، توی اینگونه مواقع بهتر است که بایستید و به مکالمه ادامه بدهید. شاید طرف مقابل شما سوالات غیر مرتبط یا خصوصی را مطرح کند، خونسرد باشید و عصبانی نشوید.
– مدیریت ارائه اطلاعات داشته باشید، لازم نیست به همه ی سوالات پاسخ بدهید. گاهی خودتان را به نشنیدن بزنید و مجددا موضوع اصلی را پیش بکشید. گاهی هم شوخی کنید و سوالات را با ظرافت رد کنید، به هر حال سعی کنید مودبانه برخورد کنید و با سیاست و بازی با لغات مکالمه را به اتمام برسانید.
– در همه حال مواظب شخصیت مشتری باشید و یادتان باشد که بازاریابی، رسیدن به تعامل است نه مشغول شدن به تقابل که نتیجه ی مثبتی برای کسب و کار ندارد.
– مراقب کلمات خودتان باشید و در حذف کلمه های کلیشه ای که تیکه کلام شما شده و خیلی پسندیده نیست تلاش کنید. خانم ها از اصطلاحات مردانه و آقایان از اصطلاحات زنانه نباید استفاده کنند.
– هدف از بازاریابی تلفنی گرفتن وقت از مخاطب برای ملاقات حضوری است، لذا از ارائه اطلاعات زیادی خودداری کنید.
در ملاقات حضوری علاوه بر صدا ابزارهای دیگری هم برای اثرگذاری دارید. مثل زبان، تاثیرات وضعیت ظاهری، نمونه کالا، کاتالوگ، فیلم و سایر موارد

 

 

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط